KOSZALIŃSKI SZTAB RATOWNICTWA

ratownictwo drogowe i przedmedyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Pierwsza Pomoc :

Urazy kręgosłupa :

 

Do urazu kręgosłupa najczęściej dochodzi w wyniku ucisku i uszkodzeń rdzenia kręgowego , a w skutek tego do późniejszych  zaburzeń neurologicznych . Urazy kręgosłupa , złamania należą do poważnych uszkodzeń i dlatego jakakolwiek nieprawidłowość czy nieostrożność mogą spowodować kalectwo lub śmierć. Uszkodzenia kręgosłupa powstają najczęściej wskutek wypadków komunikacyjnych oraz skoków do wody na główkę.Jeżeli osoba z urazem kręgosłupa leży na twardym podłożu i nie ma potrzeby to go nie przenosimy , pozostawiamy w spokoju do przybycia pomocy. Zabezpieczyć należy jedynie poszkodowanego przed przemoknięciem lub zimnem. Gdy niezbędne jest przetransportowanie to trzeba to wykonać na twardych noszach, desce itp. lub przy pomocy kilku osób co najmniej czterech. Podnoszenie powinno nastąpić jednocześnie .

 

 


 

 

 

Zadławienia i omdlenia :

 

Do zadławienia najczęściej dochodzi w przypadku połknięcia małego przedmiotu, bądź też dostania się kęsa pokarmu do tchawicy. Jeśli jesteśmy świadkami takiego zdarzenia musimy natychmiastowo zareagować. Niedrożność dróg oddechowych i brak możliwości zaczerpnięcia powietrza może być tragiczne w skutkach. Jedną z możliwości udzielenia pomocy dławiącemu się jest wykonanie głębokiego skłonu, w którym głowa znajduje się poniżej pośladków. Jeśli metoda okaże się nieskuteczna należy pięciokrotnie uderzyć dławiącego się dłonią złożoną w miseczkę w plecy na wysokości łopatek. Jeśli i ta metoda zawiedzie stajemy za plecami poszkodowanego, obejmujemy, jedną rękę zaciskamy w pięść i energicznie uciskamy nadbrzusze.

Omdlenie jest krótkotrwałą utratą przytomności. Często poprzedza je szum w uszach i bladość skóry, występują także zawroty głowy i tzw. „mroczki” przed oczami. Wbrew krążącym przekonaniom o cuceniu omdlałego za pomocą oklepywania policzków, postępujemy zupełnie inaczej. Pierwszym z naszych działań powinno być ułożenie poszkodowanego na plecach (jeśli poszkodowaną osobą jest kobieta w zaawansowanej ciąży układamy ją na lewym boku), po czym unosimy jednocześnie zarówno kończyny górne, jak i dolne. Następnym krokiem jest zapewnienie dostępu świeżego powietrza i kontrolowanie parametrów życiowych. W przypadku gdy świadomość nie powraca w przeciągu kilku minut należy wezwać zespół pogotowia ratunkowego.

 

  

Postępowanie przy ugryzienia, użądlenia, ukąszenia :

 

Często latem podczas prac domowych , wycieczek , czy po prostu wypoczynku jesteśmy narażeni na różnego rodzaju ukąszenia gadów, użądlenia owadów czy ugryzienia dzikich zwierząt. Jeśli zostaniemy ugryzieni przez jakieś zwierzę powinniśmy starannie przemyć ranę wodą , ucisnąć jałowym opatrunkiem i przewiązać bandażem. Konieczny jest także kontakt z lekarzem.

Nie mamy pewności czy zwierzak był szczepiony przeciw wściekliźnie. W przypadku ukąszenia gadów nigdy, ale to nigdy nie wysysamy jadu ani nie nacinamy skóry w okolicy zranienia. Jad najlepiej odessać chociażby za pomocą plastikowej butelki – unikamy w ten sposób przedostania się toksyny do organizmu. Następnie należy przyłożyć opatrunek (luźny) i starać się usztywnić zranioną część ciała. Również i w tym przypadku niezbędny jest kontakt z pomocą medyczną.

Użądlenia i ukąszenia owadów są niebezpieczne przede wszystkim dla alergików, którzy spotkanie z owadem mogą przypłacić życiem. Dlatego jeśli jesteś alergikiem dla własnego bezpieczeństwa noś przy sobie strzykawkę z adrenaliną. Obalmy jeszcze jeden mit. Jeśli zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza nie smarujemy ranki z intruzem masłem czy innym tłustym specyfikiem. Najlepszym wyjściem jest użycie pęsety i powolne wyciąganie kleszcza poprzez delikatne obracanie odwłoka. Zwrócić należy uwagę czy kleszcz wyszedł w całości. Jeśli mamy co do tego pewność rankę przemywamy spirytusem salicylowym.

 

  

Rany , zranienia :


w przypadku zranień obowiązuje nas  zasada pozostawienia rany w takim stanie, w jakim ją zastaliśmy. Jeśli w ranie tkwi jakieś ciało obce nie staramy się go wyjąć, a tylko okrywamy ranę jałowym opatrunkiem. W opatrywaniu zranień możemy rozróżnić dwa sposoby. Inaczej postępujemy w przypadku ran zamkniętych, a inaczej w przypadku ran otwartych. Jeśli opatrujemy ranę zamkniętą przy której występuje obrzęk uciskamy i schładzamy uszkodzone miejsce. Możemy również unieść zranioną kończynę do góry zmniejszając w ten sposób dopływ krwi co ogranicza narastanie obrzęku. Warto pomyśleć też o unieruchomieniu uszkodzonej części ciała. W przypadku rany otwartej gdzie występuje krwawienie staramy się je zatamować poprzez założenie jałowego opatrunku bezpośrednio na ranę i uciśnięcie go. Tu również możemy zastosować usztywnienie kończyny. W przypadkach gdzie odcięte czy oderwane zostały części ciała umieszczamy je w chłodnym miejscu i jak najszybciej udajemy się do szpitala. Jeśli członki zostały naderwane przykładamy je na swoje miejsce i obandażowujemy , po czym również udajemy się po specjalistyczną pomoc medyczną. Jeśli w wyniku wypadku pewne narządy wewnętrzne są widoczne z zewnątrz nie staramy się włożyć ich na prawowite miejsce, przykrywamy jedynie wilgotną jałową gazą i wzywamy pogotowie.

 

 

 


Strona 2 z 4

Losowe Zdjęcie :

Kartka z kalendarz :


Dzisiaj jest: Piątek
19 Września 2014
Imieniny obchodzą
Alfons, Alfonsyna, January, Konstancja,
Sydonia, Teodor, Więcemir

Do końca roku zostało 104 dni.
Zodiak: Panna

Ankiety :

Czy w razie nagłej sytuacji umiał/umiałabyś udzielic pierwszej pomocy :
 
Odpowiedni wiek dla ratownika medycznego twoim zdaniem to :